کتراک

کتراک و گرین راک محصولی برای تخریب سنگ، ساروج و بتن است. برای استفاده آسان و بدون دردسرهایی از جمله انفجار و یا خطرهای زیست محیطی، امروزه در اختیار معدن داران و ساختمان سازان می باشد.

همان گونه که می‌دانید سنگ و ساروج عواملی هستند که از گذشته، معدن داران و همچنین ساختمان‌سازان در فکر تخریب آن‌ها بوده‌اند و سؤالات فراوانی درباره چگونگی و آسان تر کردن عمل تخریب سنگ، ساروج و بتن وجود دارد.

آیا قابل تخریب است؟

به طور کامل می‌توان گفت که تمامی سنگ‌ها، بتن‌ها و ساروج‌ها قابلیت تخریب شدن دارند. ولی بسته به نوع آن‌ها روش تخریب کردن آن‌ها نیز متفاوت است. در این میان کتراک و گرین راک از محصولاتی هستند که در صنعت تخریب کننده‌ها به عنوان پیشرفت قابل توجه‌ی باعث راحت‌تر شدن عمل تخریب برای تمامی معدن داران و ساختمان سازان محترم شده است.

شکستن ساروج

یکی از راه‌های آسان و بی‌خطر برای تخریب سنگ و ساروج استفاده از مواد منبسط کننده مانند کتراک و گرین راک است. این مواد از محصولات انحصاری شرکت بهینه پی سازه افروز می‌باشد.

اگر به‌طور خلاصه بخواهید بدانید این مواد چگونه عمل می‌کنند باید بگوییم که، کتراک با آب سرد مخلوط شده و مانند ملاتی می‌شود که آن را درون چال‌هایی که  روی سنگ، بتن یا ساروج ایجاد کرده‌ایم ریخته و سپس، بعد از زمان اندکی منبسط شده و باعث شکسته شدن آن‌ها می‌شود.

 نکته مثبت کتراک این است که تخریب بدون آلودگی صوتی و زیست محیطی انجام می‌پذیرد و انجام این کار بسیار آسان بوده و نیازی به تخصص یا نیروی متخصص ندارد.

کتراک چیست ؟

کتراک ماده غیر منفجره شیمیایی می‌باشد که جهت تخریب سنگ، بتن و ساروج در معادن و پروژه‌های ساختمان سازی با استفاده از نیروی کشش در دیواره سنگ، بتن و ساروج مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کتراک کاملا بی‌خطر بوده و هیچ گونه گاز و حرارتی تولید نمی‌کند و عملیات تخریب را بدون خطر به بهترین نحو انجام می دهد.

آماده سازی کتراک

ماده شیمیایی کتراک جهت استفاده برای تخریب باید با آب سرد مخلوط شود. که برای این عمل باید به نکاتی توجه کرد:

طراحی چال‌ها:

فواصل بین چال‌ها در صورتی که قطر چال 4 سانتی‌متر است به صورت زیل می‌باشد:

   • برای سنگ‌های خیلی سخت و محکم بین 10 تا 20 سانتی‌متر فاصله مناسب است.
   • برای سنگ های متوسط بین 10 تا 30 سانتی‌متر فاصله مناسب است.
   • برای سنگ های نرم و نازک بین 15 تا 40 سانتی‌متر فاصله مناسب است.

روش استفاده از کتراک:

برای بالاتر بردن خاصیت شیمیایی و یا قدرت تخریب کتراک باید این ماده شیمیایی را معمولا به نسبت 3 به 1 مخلوط کنیم، به عبارت دیگر یعنی باید سه کیلو از آن را در یک لیتر آب مخلوط کرده و کامل به هم بزنیم تا مانند دوغاب یکدست شود.

برای استفاده از کتراک یا گرین راک نکاتی را باید رعایت کنیم:

   1. کتراک یا گرین راک را باید به نسبت 3 به ا مخلوط کنیم یعنی 3 کیلو‌گرم از کتراک را در 1 کیلو آب مخلوط کنیم.
   2. کتراک یا گرین راک را باید در ظروف پلاستیکی مخلوط کرد.
   3. آب مورد نظر باید آب معمولی و تمیز باشد.
   4. درجه حرارت آب باید بین 15 تا 40 درجه سانتی‌گراد باشد.

از این طریق دوغابی ایجاد می‌شود که باید تا 95 درصد ارتفاع چال را با دوغاب حاص شده پر کنیم تا حداکثر تاثیر خود را بگذارد.

سپس سر چال‌ها را با گوه چوبی بسته و خوب روی آن را بکوبید. باید توجه داشته باشید که این کار را برای جلوگیری از به بیرون ریختن کتراک از چال‌ها انجام می‌دهیم و گرنه تاثیری در قدرت کتراک یا گرین راک ندارد.

عملکرد شیمیایی کتراک بلافاصله پس از مخلوط کردنش با  آب شروع می‌شود و در هنگام عملیات گوه‌های چوبی به بیرون رانده می‌شود و نیازی به دوباره کوبیدن یا فشار دادن گوه‌ها به داخل چال‌ها نیست.

مدت زمان تخریب در عملیات به نوع سنگ و سختی آن نیز بستگی دارد.

مقدار استفاده از کتراک در هر متر مکعب:

  • برای سنگ، ساروج و بتن بدون الماتور در شرایطی که اطرافش باز باشد: در هر متر مکعب بین 7 تا 15 کیلو‌گرم کتراک مورد نیاز می‌باشد.
  • اگر اطراف کار بسته باشد در هر متر مکعب بین 20 تا 50 کیلو‌گرم نیاز می‌باشد.
  • برای بتن مسلح در هر متر مکعب بسته به شرایط الماتور بین 25 تا 50 کیلوگرم مورد نیاز است.
گرین راک

نکات ایمنی

مراقبت‌های لازم در هنگام مصرف:

باید توجه داشته باشید که گاز ناشی از کتراک یا گرین راک به قرنیه چشم آسیب می‌زند، بنابراین در هنگام استفاده از این مواد باید از عینک‌های شیشه‌ای دو جداره استفاده کرد. 

فاصله مجاز برای انجام عملیات مربوطه نباید کمتر از 40 تا 50 سانتی‌متر باشد. در صورتی که مقداری از این مواد به چشم شما پاشیده شد چه به صورت دوغاب و چه به صورت پودر حتما پس از شستشوی فراوان به پزشک مراجعه فرمایید. اگر دوغاب کتراک یا گرین راک روی هر قسمت از پوست بدنتان ریخته شد بلافاصله باید با آب فراوان شستشو بدهید.

انبارداری:

این ماده را در جای خشک و خنک نگهداری کنید و پس از استفاده باید دقت داشته باشید که پودر باز شده در معرض هوای آزاد قرار نگیرد.

موارد کاربرد

استفاده از کتراک مناسب برای سنگ‌های پر شکاف نمی‌باشد، به دلیل اینکه مواد از شکاف‌ها حرکت کرده و شکستگی‌های نامنظمی ایجاد می‌کند. پیشنهاد می‌شود که از کتراک را در سنگ‌های بدون درز و شکاف استفاده کنید.

 در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی و معادن سنگ به خصوص معادن سنگ گرانیت، برای تخریب سنگ و یا بتن از این مواد استفاده می‌شود.

معدن داران و مهندسان در پروژه‌های ساختمانی و معدنی خود به دنبال راه‌های سریع و بی‌خطر برای تخریب می‌باشند.

 امروزه راه‌های بسیاری برای تخریب وجود دارد که پیشرفته ترین و کم خطر‌ترین راه برای تخریب مناسب سنگ و بتن استفاده از کتراک و یا گرین راک با قدرت بیشتر از کتراک، می‌باشد.

گرین راک

شما می‌توانید برای مشاوره در خصوص کتراک، استعلام قیمت، دریافت اطلاعات فنی و در صورت نیاز ثبت سفارش و خرید کتراک یا گرین راک با بخش فروش و پشتیبانی شرکت بهینه پی سازه افروز تماس حاصل نماید.